نکاتی در ارتباط با تربیت فرزند

 یکی از سودمندترین چیزهایی که باید در بزرگ کردن بچه های کوچک فهمید وضعیت روحی اولیه انسان کوچک است؛ این که از همان سال اول، وضعیت احساسی او این است:

"من خوب نیستم – شما خوب هستید".

بچه کوچک از خوب بودن و توانایی مادر واقعا گیج و غرق حیرت است! و احساس می کند مادرش دنیایی از خوبی و قدرت است، و خودش ضعیف و ناتوان و خلاصه "غیر خوب" است.

اما تا آنجا که او، مادر، "خوب" است همین کافی است، چون بچه می تواند با اعتماد کامل و با اطمینان راحت به نوازش در او بیاویزد.

ارزش یک نوازش مادر برابر همان ارزشی است که بچه برای پدر و مادر قائل است _ عالی و حیاتی.

گاهی وقتی "کودک" درونی مادر ناگهان تحریک می شود و با بچه خود، از روی عصبانیت، بدرفتاری می کند و رفتار "کودک – کودک" بوجود می آید، بچه فورا و غریزتا احساس می کند که اوضاع واقعا خراب و بد است.

از یک طرف خودش احساس "غیرخوب" دارد، از طرف دیگر اکنون وضعیت "غیرخوب" مادر را می بیند.

اگر این جور رفتارها ادامه پیدا کند و بر زندگی تسلط پیدا کند، ( و متاسفانه در بسیاری موارد هم چنین است )برای بچه راه برای وضعیت "من خوب نیستم – شما خوب نیستید" و یا در نهایت بدی، به وضعیت خطرناک "من خوب هستم – شما خوب نیستید" باز می شود . 

به سادگی می توان دید که فقط از طریق "بالغ" است که انسان کوچک راه بهتری برای زندگی یاد می گیرد. 

اما بچه ها هم حق دارند بپرسند "چطور می توانیم یک "بالغ" درون خودمان داشته باشیم _ در صورتی که هیچ وقت چنین کسی را ندیدیم؟"

?بچه ها از راه تقلید یاد می گیرند. یکی از موثرترین راه هایی که بچه کوچک می تواند "بالغ" را ببیند و آن را به طور جامع و کامل در کنترل داشته باشد و در خود توسعه دهد این است که فرصت داشته باشد پدر و مادر خود را ملاحظه کند.

یعنی وقتی "کودک" در پدر و مادر ظاهرا تحریک و منقلب شده (یا به قلاب افتاده) است و می خواهد روح آنها را با شعله ای از عصبانیت و خشم قبضه کند، "بالغ" آنها می تواند "کودک" درونشان را کنترل کند،متین کند، و پاسخ او را از طریق "بالغ" بدهد، یعنی با دلیل و ملاحظه. 

 

 

درباره ما

بزرگترین مرکز ارائه خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک در ایران - متخصص برتر در زمینه نوروفیدبک و بیوفیدبک ، EEG و QEEG ، کاهش اضطراب ، وسواس ، افسردگی و افزایش تمرکز و کارکردهای مغز . نشانی: سعادت آباد بین چهار راه سرو و میدان کتاب شماره 135 واحد 7 تلفن رزرو و مشاوره: 02126766172 و 09383834308